İADE İŞLEMLERİ & PARA İADESİ

Alıcının ürünü iade etmesi için ne kadar süresi vardır?

Alıcı, iade talebini ilettikten sonra 3 takvim günü içerisinde iade kargo bilgilerini ‘’Pilburada.com’’ Müşteri Temsilcisi ile paylaşmak ile yükümlüdür. Bu süre içerisinde iletilmeyen tüm iade talepleri geçersiz sayılır.

Ürün arızalı / hasarlı / eksik / farklı ise nasıl iade edebilirim?

* Kargo paketinde veya üründe fark edilir şekilde hasar, darbe, kırık tespit edilmesi durumunda kargo görevlisine mutlaka hasar tespit tutanağı düzenletmelisiniz. Hasarlı kargolar için kargo görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür.
* Kargo görevlisinin belge, zabıt veya tutanak düzenlemediği durumlarda ürünü teslim almadan görevliye iade edebilir veya kargo şubesinde kontrolünü sağlayarak teslim alabilirsiniz.
* Hasar tespit belgesini düzenletmezseniz üründeki sorunun mağaza veya kargo kaynaklı olduğunu ispatlamanız mümkün değildir. Bu nedenle mutlaka tutanak tutturmalısınız.
* Ürününüz eksik, arızalı, kusurlu, hasarlı veya belirtilenden farklı ise iade etme hakkınızı kullanabilirsiniz.

İade tipleri nedir?

- Ürünü teslim almadan kargo görevlisine iade ettim.
Bu seçenekte iade talep formunu doldurmanız yeterlidir.
- Ürünü mağazaya göndermek için kargoya verdim.
Ürünü mağazaya geri gönderdiyseniz talep formunu doldurun. Kargo firmasından aldığınız takip numarasını talep formuna not olarak belirtebilirsiniz.
- Henüz göndermedim, iade sürecini başlatmak istiyorum.
İade talep edip ürünü, anlaşmalı kargo firmasıyla ücretsiz gönderebilirsiniz. Ücretsiz gönderim için talep oluşturduktan sonra çıkan iade kargo kodunu ürünle birlikte kargo firmasına teslim edin.

Ürünü iade ettim, kargo takip numarasını hatırlayamıyorum. Ne yapmalıyım?

Kargo takip numarası, iade ürünü gönderdiğinizi belgelemek için gerekli olup kargoda herhangi bir sorun çıkması durumunda mağazanın sorgulama yapabilmesi için gerekir. İade edilen ürünün takip numarasını unuttuğunuz zaman kargo firmasıyla irtibata geçmeniz ve iade talep ederken ilgili alana girmeniz gerekir.

Misafir kullanıcıyım nasıl ürün iade edeceğim?

Alışverişten sonra size gönderilen e-postadaki Sipariş numaranız ile birlikte müşteri temsilcisine başvurmanız gereklidir.

Ürünün paketine zarar verdim, yine de iade yapabilir miyim?

Ürün paketinin zarar görmüş olması, ürünün iade edilmesini engellemektedir. Sarf malzeme kategorisinde yer alan ürünlerimiz için zarar görmüş paket ile iadenin gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

İade konusunda anlaşmazlık yaşıyoruz, ne yapmam gerekir?

Alıcılar, satın aldıkları ürünlerle ilgili şikâyetlerini, ürünlerin tedarikçisi olan Pilburada.com üzerinden iletmek durumundadır. Pilburada.com, bu süreçte, sorunun çözülmesi için mümkün olan tüm desteği sağlayacaktır. Satılan ürüne ait sorumluluk bizzat mağazaya ait olacaktır. Buna rağmen sorunun çözülememesi halinde alıcılar, mağazalara karşı haklarını aramak için ürün bedeli 1.161,67 TL'ye kadar olan işlemlerle ilgili şikâyet ve itiraz konularında başvurularını, ürünü satın aldıkları veya ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne yapabilecektir. Ürün bedeli 1.161,67 TL'nin üzerinde olan işlemlerle ilgili şikâyet ve itiraz konularında başvurularını ise, ürünü satın aldıkları veya ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki Tüketici mahkemesine yapabilecektir. 01.08.2003 tarihli ve 25186 sayılı Resmi Gazete' de yayımlanan Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri Yönetmeliği'nin 5. Maddesinin üçüncü fıkrasında, Büyükşehir statüsünde bulunan illerde faaliyet gösteren il hakem heyetlerinin uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin alt parasal sınır 3.032,65 TL'dir.

İade talep ettim, nereden takip edebilirim?

İade süreci ile ilgili detaylar konusunda müşteri temsilcisinden bilgi akışı tarafınıza sağlanacaktır.

Mağaza en fazla kaç gün ek süre talep edebilir?

Ürünün incelenmesi için zamana ihtiyaç duyulması durumunda, mağaza müşteriden en fazla 30 iş günü ek süre talep edebilir.


PARA İADESİ

Para iadesi ne zaman yapılır?

Bankaların süreç ve uygulamalarına göre para iadesinin, kredi kartlarına ve banka kartlarına yansıması ortalama 1-7 iş günü gibi bir süreyi bulabilir. İade edilen ürün bedeli, hesabınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır.

Para iadesi yerine başka ürün alabilir miyim?

Para iadesi yerine farklı bir ürün satın alınması mümkündür.

Ücret iadesi taksitle mi yapılacak? Kart limitim ne zaman açılacak?

Ücret iadesi toplam tutar olarak yapılır. Yapılan iade tutarı kadar kart limitiniz açılır. Taksitle yapılan ödemelerin iadesi tek seferde toplam tutar kadar yapılır ancak banka süreçleri nedeniyle taksit yapılan ay kadar muhasebeleştirilebilir. Bu nedenle tüm iadenin tek ferde yapılmasına rağmen taksit yapılan ay boyunca hesap ekstrenizde, +,- bakiye olarak görebilirsiniz.

Kredi kartı ile ödeme yaptım, farklı şekilde para iadesi olur mu?

Kredi kartıyla ödeme yaptıktan sonra siparişi iptal etme durumunda, para iadesi kredi kartına yapılmaktadır. Diğer metotlarla para iadesi almak mümkün değildir.
Not: Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde iade tutarı, bankaların yoğunluk ve süreç uygulamalarına bağlı olarak 3 iş günü içerisinde kredi kartınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır. Ayrıntılı bilgi almak için bankanızla görüşebilirsiniz.

Taksitli yaptığımın alışverişin iadesi neden taksitli yapılıyor?

Ücret iadesi toplam tutar olarak yapılır. Yapılan iade tutarı kadar kart limitiniz açılır. Taksitle yapılan ödemelerin iadesi tek seferde toplam tutar kadar yapılır ancak banka süreçleri nedeniyle taksit yapılan ay kadar muhasebeleştirilebilir. Bu nedenle tüm iadenin tek seferde yapılmasına rağmen taksit yapılan ay boyunca hesap ekstrenizde +,- bakiye olarak görebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR