CAYMA HAKKI

 

Cayma hakkı nedir?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği gereğince, alıcıların mal satışına ilişkin işlemlerde teslimat tarihinden itibaren, hizmet satışına ilişkin işlemlerde satın almanın yapıldığı tarihten itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden ve herhangi bir cezai şart ödemeden satın aldıkları ürünleri iade etme hakları vardır.

Cayma hakkı nasıl kullanılır?

Alıcılar, cayma süresi (mal satışına ilişkin işlemlerde teslimat tarihinden itibaren, hizmet satışına ilişkin işlemlerde satın almanın yapıldığı tarihten itibaren 14 gün) içinde ‘’Pilburada.com’’ firması ile iletişim kurarak iade işlemlerini başlatabilir. Cayma hakkını kullanmaları gerekir.
Mağaza, alıcının talebini aldıktan sonra 3 iş günü + 24 saat içerisinde, herhangi bir sebep göstermeden, satın aldıkları ürünleri iade edebilir ve hangi sebeple olursa olsun, geri iadelerdeki kargo ücretini ödeme sorumluluğu da e-ticaret şirketlerine aittir.

Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler nelerdir?

Alıcının, 14 gün içinde mağazaya iade talebinde bulunduğu halde iadesi mümkün olmayan durumlar aşağıdaki gibidir:
* Alıcının isteğiyle kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler,
* Niteliği itibarıyla geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler (Blisteri açılmış tüm blisterli ürünler),
* Son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler,
* Sarf malzeme kategorisinde yer almakta olan tüm blisterli ve blistersiz pil, batarya ve aküler.

Cayma hakkı sürecinde iade kargo ücreti kime aittir?

Cayma hakkı kapsamında ürün iadelerinde, iade kargo ücreti Pilburada.com’ a aittir. Alıcılar, ürünleri kişisel sebeplerle iade etseler dahi kargo ücreti ödemeden ürünleri iade etme hakları vardır. Bununla birlikte, satış sözleşmesinde belirtilmiş olan ve ilgili mağazanın anlaşmalı olduğu kargo (YURTİÇİ KARGO) şirketiyle gönderilmeyen kargoların ücretini müşteri öder.
Satıcının satış sözleşmesinde iade için herhangi bir kargo şirketi belirtmediği durumda ise, satıcı müşteriden iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için satış sözleşmesinde belirtilen kargo şirketinin müşterinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın müşteriden alınmasını sağlar.

Ürüne zarar gelmesi durumunda alıcı, cayma hakkını kullanıp ürünü iade edebilir mi?

Mevzuat gereği, cayma süresi (mal satışına ilişkin işlemlerde teslimat tarihinden itibaren, hizmet satışına ilişkin işlemlerde satın almanın yapıldığı tarihten itibaren 14 gün) içinde alıcı ürünü, işleyişine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullandığı takdirde meydana gelen değişiklik ve bozulmalardan sorumlu değildir. Olağan dışı kullanımdan dolayı oluşacak bozulmalardan ise alıcı sorumlu olacaktır ve bu durumda ‘’Pilburada.com’’ iadeyi onaylamayabilir.

Ürünü kullansam dahi iade edebilir miyim?

Pil, Batarya ve Aküler dışındaki herhangi bir ürünün ambalajının açılması, denenmesi, mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması Cayma Hakkını ortadan kaldırmaz. Satıcı, cayma süresi içinde ürünü alıcıya teslim etmişse alıcı, ürünü ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Aksi takdirde alıcı Cayma Hakkını kullanamaz.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR